Project Title in English: Language of requests, Giraffe: Lets learn it! Nonviolent communication as a way of peaceful conflict solving
Prethodnog vikenda 05-07.10.2023.godine, u hotelu “Vir” u Velikoj Plani, u okviru Ersmus plus projekta “Naučimo žirafeći jezik! Nenasilnom komunikacijom do mirnog rešavanja sukoba”, Udruženje građana “Svet reči” organizovalo je Pripremni sastanak sa predstavnicima partnerskih organizacija iz Hrvatske i Severne Makedonije.
U periodu od 01.8.2023.do 30.4.2024. godine, Udruženje građana “Svet reči” iz Velike Plane realizuje projekat “NAUČIMO ŽIRAFEĆI JEZIK! NENASILNOM KOMUNIKACIJOM DO MIRNOG REŠAVANJA SUKOBA” koji se realizuje u okviru RS01 – Foundation Tempus – Erasmus+ programme, Action Type: KA152-YOU – Mobility of young people. Partneri na ovom projektu su organizacije iz Severne Makedonije i Hrvatske (“Ženska akcija” iz Radoviša i Udruga “Projekt građanske demokratske inicijative” iz Belog Manastira.
Cilj projekta je unapređenje veština i znanja 36-oro mladih iz 3 partnerske zemlje (Srbije, Hrvatske i Severne Makedonije) za pripremu performansa protiv nasilja i audio-vizulenih materijala za lokalnu kampanju na temu borbe protiv vršnjačkog nasilja kroz promociju tehnika nenasilne komunikacije. Projekat se odnosi na osnaživanje mladih da sukobe i nesporazume, kako sa vršnjacima, tako i sa odraslima, rešavaju nenasilnim putem kao i da najveći broj nesporazuma potiče iz stereotipa i predrasuda ličnosti tj. od unapred formiranih mišljenja i stavova o grupama i pojedincima koji su drugačiji u nekom pogledu – verski, polno, nacionalno, starosno…
Projekat je nastao je plod višegodišnje saradnje organizacija, kao nastavak projekata „Mladi Srbije, BiH i Severne Makedonije kao promoteri mira i pomirenja“, „Studijska poseta“ i “Perspektiva – mladi iz Srbije I Hrvatske kao nosioci mira i pomirenja” i usmeren je na uspostavljanje dobrih međuljudskih odnosa, interkulturalni razvoj i omogućiće prevazilaženje predrasuda i ovladavanje metodama uspešnog rešavanja konflikata i osnaživanja mladih. Takođe, projekat promoviše mobilnost mladih u cilju neformalnog i informalnog učenja, aktivno učešće mladih, njihovu saradnju, inkluzivnost, kreativnost i inovativnost. On pruža podršku mladima u njihovom ličnom razvoju i pruža jednake mogućnosti i pristup, inkluzivnost i pravičnost.
Projekat uključuje mlade iz marginalizovanih grupa koji nisu nikada putovali, a koji su često žrtve višestruke diskriminacije (mlade koji su na smeštaju u hraniteljskim porodicama pri Centrima za smeštaj dece i mlade bez roditeljskog staranja i žive u ruralnim sredinama, mlade romske i bugarske i turske nacionalnosti; mlade iz disfunkcionalnih porodica; mlade koji žive sa samohranim roditeljima; mlade iz porodica u kojima je prisutno ekstremno siromaštvo koji često imaju poteškoće u socijalnom prilagođavanju…). Kombinacijom fizičke i virtuelne mobilnosti i saradnje, projekat doprinosi i promeni načina razmišljanja i razvoju digitalnih i kombinovanih pristupa u aktivnostima mladih.
Mladima će biti pružena mogućnost da se aktivno uključe i učestvuju u osmišljavanju i implementaciji projektnih aktivnosti i na taj način otkriju prednosti aktivnog građanstva i učešća u demokratskom životu zajednice. Oni će podići svest o EU i razumevanju njenog konteksta, posebno kada su u pitanju zajedničke vrednosti – princip jedinstva i različitosti.
Nakon omladinske razmene koja će biti organizovana u Velikoj Plani u periodu od 16.do 26.februara 2024.godine, u periodu diseminacije projekta, u sve tri zemlje mladi će organizovati lokalne aktivnosti kojima će promovisati projekat, nenasilnu komunikaciju I program Erasmus plus.
Finansirano sredstvima Evropske Unije. Izražena stanovišta predstavljaju isključivo stanovišta autora i ne izražavaju nužno stanovišto Evropske Unije ili Fondacije Tempus. Ni pod kojim uslovima se Evropska Unija, ni davalac namenskih bespovratnih sredstava, ne mogu smatrati odgovornim za njihovu sadržinu.