PRIZNANjA DONATORI

Copyright© 2018 - UG “Svet reči” Velika Plana

Udruženje građana “SVET REČI” Velika Plana

Radionice kreativnog pisanja

IZVEŠTAJ PROJEKTA “KNJIŽEVNE VEČERI SPISATELJICA”


Projekat “KNJIŽEVNE VEČERI SPISATELJICA” realizovan je u Gimnaziji u Velikoj Plani u toku skolske 2005/2006.godine uz finansijsku podršku Global Fund for Women , a u okviru projekta sa NVO “Žene u akciji” iz Velike Plane. Ciljevi projekta bili su : promocija knjiţevnosti koju pišu spisateljice, stimulisanje talentovanih devojaka da čitaju ali da i same pišu kao i rad na jačanju njihovog samopozuzdanja.Ciljnu grupu činile su devojke (15-19 godina), učenice Gimnazije u Velikoj Plani, talentovane za pisanje, Planirano je da se dva puta mesecno organizuju radionice kreativnog pisanja za devojke (ukupno 12 radionica),medjutim, devojke su izrazile zelju za cescim okupljanjem, tako da se grupa okupljala svake srede, a kada su bile pripreme za knjizevne veceri i cesce. U toku implementacije projekta je tako odrzano 30 radionica kreativnog pisanja.Na samom pocetku, poseban akcenat je stavljen na razvijanje ljubavi prema knjizi i citanju, tako da je svaka od polaznica dobila na poklon Zbornik odabranih tekstova iz srednjoskolskog casopisa za knjizevnost i jezik”Svet reci” posto i sama nasa sekcija nosi to ime. Radovi talentovanih devojaka nastali na radionicama citani su kao uvodni tekstovi na knjizevnim vecerima koje su organizovane u toku realizacije projekta.Neke od tema radionica kreativnog čitanja bile su:


 Pripovedanje, sveznajuči pripovedač, fiktivni pripovedač, tok svesti, tačka gledišta

Tipovi prostora (umetnički prostor, umetnička transpozicija prostora,umetničko funkcionisanje prostora)

Umetničko vreme (vreme u književnom delu realno, imaginarno,umetničko vreme, vrema kao simbol, umetnička obrada vremena)

Metatekstualnost i intertekstualnost

Radionice kreativnog pisanja za devojke

 epistolarne radionice

Ženski dnevnici – dnevnici ţena

glas – reč – gest (verbalna i neverbalna komunikacija)

javni nastup

ţenska rodna socijalizacija u nastavi knjiţevnosti

diskriminacija u jeziku

pronadji pisca/spisateljicu u sebi

romani i žene – žene u romanima – romani za ţene

poezija Ane Ahmatove i Marine Cvetajeve

filmske radionice „Onjegin“ – Može li sloboda da zameni sreću

Život i delo Virdžinije Vulf

Ženski likovi romana „Na Drini ćuprija“

Lik Sonje Marmeladov

Lik Simke Katić

„Srpska devojka“ Vukovog doba i „srpska devojka“ 21.veka

Da sam drugog pola…

Volim…ne volim…

Antić u meni…

Ne živim da bih jeo/jela, već jedem da bih živeo/la…

Osim radionica kreativnog pisanja, u periodu od novembra do juna odrzano je 6 knjizevnih veceri.Sve knjizevne veceri smo snimale sopstvenom kamerom, montirane su emisije (u trajanju oko 30 minuta) kao I prilozi (5-10 minuta) tako da je sve to emitovano na lokalnim TV stanicama :TV”Jasenica” I TV “Devic”.


1) “Preispitivanje knjizevnog kanona” – prof. dr Biljana Dojcinovic –Nesic (prof.Filoloskog fakulteta u Beogradu)


U uvodnom delu veceri, clanice sekcije za knjizevnost i jezik “Svet reci”, polaznice kursa kreativnog pisanja, citale su odabrane odlomke iz knjige Meri Pajfer “Budjenje Ofelije”, kao i svoje radove na temu samopouzdanja I odsustva nesigurnosti. Njihova citanja na gitari je pratio mladi talentovani Stevan Jovanovic, ucenik velikoplanjanske gimnazije. Prof.dr Biljana Dojcinovic Nesic, koja je, osim sto predaje na Odseku za svetsku knjizevnost u Beogradu, jedna od predavacica na Zenskim studijama, govorila o mestu spisateljica u srspskoj, ali i svetkoj knjizevnosti, posebno ukazavsi na almanah “Srpkinja” iz davne 1913.godine koji svedoci o tome da su I na nasim prostorima pre gotovo citavog veka, bilo spisateljica poput Jelene Dimitrijevic, Milice Stojadinovic Srpkinje i dr. koje su vremenom pale u zaborav. Knjizevno vece je oragnizovano u sali gradske biblioteke “Radoje Domanovic” u Velikoj Plani pred oko 70 posetilaca.


2) Promocija Izdavacke kuce “Plavi jahac” iz Beograda (koja izdaje dela spisateljica)


“Plavi jahac” je jedna od najzancajnijih beogradskih izdavackih kuca specificna po tome sto se bavi iskljucivo izdavanjem dela zena pisaca.Natasa Markovic, vlasnica I direktorka ove izdavacke kuce govrila je o svojoj ideji da se bavi izdavastvom kao I pokusaju da objavi dela zaboravljenih spisateljica: Virdzinije Vulf, Naoli el Sadaiu, Laure Eskivel, ali I Isodore Sekulic, nase spisateljice koja je, jos davne 1919.godine objavila roman “Djakon Bogorodicine crkve”- prvi ljubavni roman u srpskoj knjizevnosti. Ovo knjizevno vece je bilo izuzetno poseceno posto je organizovana I prodajna izlozba knjiga sa popustom od 50%. Medju prisutnima, a bilo ih je oko 80, bio je I predsednik Opstine Velika Plana, gdin Dejan Sulkic.3) “Sta su muskarci zenama sto zene nisu muskarcima”-proza Ljubice Arsic (o prozi je govorio, osim autorke, prof.dr Aleksandar Jerkov, profesor Filoloskog fakulteta u Beogradu) Ljubica Arsic je jedna od najznacajnijih spisateljica savremene srpske knjizevnosti, autorka romana “Ikona”(za koji je dobila vise prestiznih nagrada), kao i zbirki prica “Tigrastija od tigra”. “Maco, da li me volis”,”Samo za zavodnice” itd. Ljubica je i sama profesorka knjizevnosti u srednjoj muzickoj skoli u Beogradu, tako da je knjizevni sustret sa ovom spisateljicom bio izuzetno zanimljiv. U uvodnom delu, clanice sekcije za knjizevnost i jezik “Svet reci” su, u vrlo neobicnoj formi (kroz power point prezentaciju kombinovanu sa fragmentima iz intervjua koji je ova spisateljica davala povodom dobijanja knjizevnih nagrada), velikoplanjanskoj publici okupljenoj u Sali gradske biblblioteke “Radoje Domanovic”, predstavile autorku o kojoj je govorio i prof.dr Aleksandar Jerkov iz Beograda.


4) Vece ljubavne poezije povodom Dana zaljubljenih


Povodom Dana Svetog Valentina koji se u celom svetu proslavlja kao Dan zaljubljenoj, 14.februara 2006.godine, u prepunoj Sali Doma omladine u VelikojPlani, sekcija za knjizevnost I jezik”Svet reci” organizovala je vece ljubavne poezije na kojoj su clanice sekcije citale najlepse ljubavne pesme Tagora, Prevera, Jovana Ducica, Laze Kostica…ali i svoje najuspelije radove na temu ljubavi. Dodeljene su i nagrade za najlepsu ljubavnu pesmu I pricu (1.nagrada od 30 eura,2.nagrada 20 eura I 3.nagrada 10 eura) kao I 4 nagrade u knjigama.


5) Poezija Radmile Lazic (o pesnikinji je govorio prof.dr Aleksandar Jerkov I autorka)


Radmila Lazic spada u najznacajnije pesnikinje savremene sprpske knjizevnosti. Autorka je vise zbirki pesama, od kojih su najpoznatije “Doroti parker bluz”, “Izabrane pesme”, ali I antologije zenske poezije”Macke ne idu u raj”. U uvodnom delu knjizevnog susreta, u saradnji sa Radio “Planom”, novinarke zaposlene na ovom radiju, citale su odabrane stihove ove pesnikinje, o kojoj je govrio prof.dr Aleksandar Jerkov. Pesnikinja se obratila prisutnima pesmama po sopstvenom izboru, a publika, medju kojom je bilo najvise zena, uzivala je slusajuci vrhunsku poeziju ispevanu o tako obicnim, zivotnim problemima.


6) “Zanosi i pripisi Milice –Micic Dimovske”


Ovo knjizevno vece, sesto po redu, organizovano je u okviru Savetovanja profesora srpskog jezika I knjizevnosti koje je organizovalo drustvo”Gordikom” iz Beograda u saradnji sa Ministarstvom prosvete Republike Srbije. S obzirom da je tema Savetovanja bila “Savremena srpska knjizevnost u nastavi”, organizatori su, po preporuci prof.dr Aleksandra Jerkova, zamolili da prezentujem rad sekcije za knjizevnost I jezik”Svet reci”.


Tako je 16.maja 2006.godine, u kongresnoj Sali hotela “Plana” u Velikoj Plani, pred oko stotinak profesora srpskog jezika I knjizevnosti iz cele Srbije,pored autorke, gost veceri je bio I prof.dr Aleksandar Jerkov koji je govorio o dvanajpoznatija romana Milice Micic Dimovske:”Poslednji zanosi MMS” I “Utociste” za koje dobila najprestiznije nagrade u zemlji.U uvodnom delu, clanice sekcije za knjizevnost I jezik “Svet reci”, pored odabranih odlomaka iz romana nase gosce, citale su i tekst o mestu spisateljica u udzbenicima poput “Istorija srspke knjizevnosti” Jovana Deretica koja je fakultetski udzbenik, a u kojoj se, pominje svega 20 knjizevnica I to u jednom pasusu ili, pak, zbirno.PREZENTACIJE RADA SEKCIJE ZA KNJIZEVNOST I JEZIK “SVET RECI”-rezultati radionica kreativnog pisanja i knjizevnih veceri17.maja 2006.godine, u prepunoj Kongresnoj Sali hotela “Plana”, na Savetovanju profesora srpskog jezika I knjizevnosti, prezentovan je rad sekcije za knjizevnost I jezik “Svet reci”. Poseban akcenat je stavljen na unosenje elemenata rodne perspektive u nastavu knjizevnosti . Kroz analizu skolskog programa u kome se naslo svega 6 spisateljica, ucesnicima Savetovanja je predstavljen jedan novi pristup nastavi knjizevnosti I mogucnost da se povezu civilni sector, u ovom slucaju je to NVO “Zene u akciji” sa ustanovom kakva je skola. Istaknuto je da posebnu zahvalnost dugujemo fondaciji Global Fund for Women izSan Franciska, bez cije finansijske podrske, veliki broj nasih aktivnosti ne bi bilo moguce ostvariti. Takodje, uputile smo I apel predstavnicima Ministarstva prosvete Republike Srbije prisutnimnaovomskupu, da prilikom revizije skolskih programa, daju vise prostora stvaralatvu zena.5. juna 2006.godine, u saradnji sa NVO”Zene u akciji”, NVO “Centar plus” I Ginazijom, povodom Dana zastite zivotne sredine, organizovana je manifestacija pod nazivom”PROMOCIJA VREDNOSTI ZA 21.VEK” u kojoj je ucesce uzela I sekcija za knjizevnost I jezik “Svet reci” koja deluje u okviru NVO “Zene u akciji” iz Velike Plane. Prezentaciju su radile same clanice sekcije koje su prisutnima govorile o tome sta su licno dobile na radionicama kreativnog pisanja, koliko je rad u sekciji uticao na menjanje njihovih stavova I kvalitet zivota.Posebno je naglasenamogucnostknjizevnih susreta sapiscimasto jezajedanmaligrad, kakva je Velika Plana,svojevrstan dogadjaj.


Jelena Zlatkova

Nazad